Procedura karna stwarza gwarancje nie tylko dla osoby oskarżonego. Na równi bowiem chroni prawa pokrzywdzonego i stwarza szereg możliwości dających pokrzywdzonemu realny wpływ na bieg sprawy i jej końcowy wynik.
Pokrzywdzony może skorzystać chociażby z najbardziej doniosłej instytucji wstąpienia do procesu w charakterze oskarżyciela posiłkowego i uzyskania przez to uprawnień strony procesu, a więc takich jak posiada oskarżony czy oskarżyciel publiczny.
W określonych procedurą karną sytuacjach pokrzywdzony może również zastąpić prokuratora wnosząc sporządzony przez adwokata subsydiarny akt oskarżenia.
Część czynów zabronionych w ogóle należy do kategorii przestępstw prywatnoskargowych i aby zainicjować proces karny konieczna jest inicjatywa pokrzywdzonego w postaci wniesienia do Sądu prywatnego aktu oskarżenia (takimi przestępstwami są m.in. zniesławienie, zniewaga czy naruszenie nietykalności cielesnej).
W ramach procesu karnego pokrzywdzony może również skutecznie dochodzić roszczeń cywilnoprawnych (odszkodowania, zadośćuczynienia) co z pewnością pozwala uniknąć nierzadko kosztownych i długotrwałych procesów cywilnych. Ustawodawca zadbał również o komfort pokrzywdzonego, który może np. złożyć wniosek o przesłuchanie go pod nieobecność oskarżonego. Warto wiedzieć, iż pokrzywdzony może ustanowić fachowego pełnomocnika, który będzie zastępował go na sali sądowej, i którego wiedza i doświadczenie z pewnością pozwolą sprawniej i skuteczniej poruszać się w zawiłościach procedury karnej, a w konsekwencji skutecznie bronić praw pokrzywdzonego.
W ramach prowadzonej praktyki adwokat Katarzyna Sokołowska, wielokrotnie i z powodzeniem reprezentowała w procesach karnych również pokrzywdzonych, udzielając porad prawnych, sporządzając w ich imieniu pisma procesowe, w tym prywatne akty oskarżenia oraz subsydiarne akty oskarżenia, środki odwoławcze, w końcu reprezentując pokrzywdzonych przed Prokuraturą i na salach rozpraw sądowych.
Zapraszamy do kontaktu i współpracy.