Konsekwencją stwierdzenia nabycia spadku może być konieczność przeprowadzenia sprawy o jego dział. W ramach tego postępowania dochodzi do ustalenia składu i wartości spadku.
Jest to zatem kluczowy etap postępowania spadkowego w wyniku którego spadkobierca otrzymuje konkretną cześć majątku spadkowego bądź jego równowartość. Dział spadku można dokonać w drodze umowy, która musi mieć formę aktu notarialnego gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, lub też w trybie postępowania sądowego, co zwykle ma miejsce w przypadku braku porozumienia między spadkobiercami.
Sądowy dział spadku należy do najbardziej skomplikowanych oraz długotrwałych postępowań sądowych. W jego toku dochodzi nie tylko do podziału masy spadkowej ale również do wielu innych rozstrzygnięć np. stwierdzenia zasiedzenia nieruchomości na rzecz spadkodawcy lub zasiedzenia poszczególnych składników spadku na rzecz jednego ze spadkobierców, rozliczenia nakładów na majątek spadkowy, spłaconych długów spadkowych, wykonania zapisów oraz rozliczenia roszczeń związanych z posiadaniem poszczególnych elementów majątku spadkowego.
Bardzo często gdy spadkodawca pozostawał w związku małżeńskim dział spadku połączony jest z podziałem małżeńskiego majątku wspólnego. Dochodzi wtedy w ramach jednego postępowania do rozliczeń nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty jednego z małżonków lub majątku wspólnego na majątek osobisty małżonka bądź ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym.
Niejednokrotnie dochodzi w ramach jednego postępowania do równoczesnego działu spadku po kilku osobach. Wszystko to powoduje, że sądowy dział spadku stanowi dla laika drogę przez zagmatwany gąszcz zagadnień prawnych gdzie bardzo łatwo jest popełnić błąd o niebagatelnych skutkach dla wyniku sprawy. W takich sprawach niezbędna jest profesjonalna pomoc prawna umożliwiająca pozytywne zakończenie sprawy.
Taką pomoc gwarantuje adwokat Marek Bednarczyk prowadzący od kilkunastu lat ściśle wyspecjalizowaną praktykę w zakresie prawa spadkowego. Świadczona przez adwokata Marka Bednarczyka pomoc prawna obejmuje każdy etap postępowania – począwszy od analizy prawnej sprawy poprzez negocjacje ugodowe oraz mediacje, postępowanie przed sądami wszystkich instancji skończywszy na egzekucji zasądzonych spłat i dopłat oraz wpisaniu prawa rzeczowych (np. własność, użytkowanie wieczyste, służebności) na nieruchomości do księgi wieczystej.