Etap wykonania kary jest nierzadko równie istotny jak postępowanie, w ramach którego kara została orzeczona. Po uprawomocnieniu się wyroku skazującego, jak niejednokrotnie skazanemu mogłoby się wydawać, „świat się nie kończy”.
Postępowanie wykonawcze niesie za sobą wiele możliwości, które pozwalają zminimalizować dolegliwości wynikające z orzeczonej kary, w szczególności uniknąć odbywania najbardziej dotkliwej kary bezwzględnego pozbawienia wolności.
Ustawodawca przewidział bowiem szereg instytucji prawnych, z których skazany może skorzystać. Są nimi m.in.
- dozór elektroniczny;
- odroczenie wykonania kary;
- przerwa w odbywaniu kary;
- wstrzymanie wykonania kary;
- warunkowe przedterminowe zwolnienie;
- wstrzymanie wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności.
Warto pamiętać, że istnieje możliwość złagodzenia, skrócenia, a nawet uchylenia orzeczonych środków karnych, takich jak np. dozór kuratora, czy zakaz prowadzenia pojazdów.
Doświadczenia Kancelarii ukazują, iż wielu skazanych nie korzysta z dobrodziejstwa tych instytucji tylko dlatego, że nie ma świadomości co do ich istnienia bądź w sposób niewłaściwy reprezentuje się przed Sądem penitencjarnym. Z pewnością skorzystanie z fachowej wiedzy i doświadczenia adwokata specjalizującego się w sprawach karnych pozwala uniknąć wielu błędów na etapie postępowania wykonawczego, a przez to złagodzić konsekwencje wynikające ze skazania.
W ramach praktyki adwokat Katarzyny Sokołowskiej mieści się pełen zakres usług dotyczących postępowania wykonawczego, o których wyżej mowa.
Udzielamy w tym zakresie porad prawnych, sporządzamy i wnosimy pisma procesowe, w szczególności wnioski o dozór elektroniczny, warunkowe przedterminowe zwolnienie, wstrzymanie wykonania kary, odroczenie wykonania kary, przerwę w odbywaniu kary. W tych postępowaniach reprezentujemy skazanych przez sądami.
Zapraszamy do kontaktu i współpracy.